Osmý ročník Slavonice Festu se po loňském třídenním Slavonice korona Torzu konal skoro v plné programové skladbě a s mottem Zase spolu. Vynechal velké koncerty, soustředil se na rozšíření promítacích kapacit a to, čím je tak jedinečný - na spojení kvalitního filmového programu, skvělých koncertů s pohodovou atmosférou podpořenou mimořádnými místy, ve kterých divákům filmové, hudební a umělecké zážitky nabízí.
SLAVONICE FEST V ČÍSLECH
Filmová část festivalu se odehrála v 7 klimatizovaných sálech a letním kině a představila během 140 projekcí na 71 filmových a televizních snímků. Všech 8 koncertů letošního festivalu se těšilo velké diváckému zájmu. Přes pandemická opatření, nepřízeň počasí i celkový útlum turistického ruchu zaznamenal Slavonice Fest skoro 10 tisícovou návštěvnost – tolik vstupenek se vydalo na jednotlivé projekce a koncerty.
FILM NA SLAVONICE FESTU
Letošní festivalové filmy soutěžící o hlavní cenu Slavonice Festu, Cenu diváků, jsme promítali ve čtyřech sekcích. K tradičním sekcím Český film, Světový film, Výběr Jaroslava Róny přibyla letos sekce Severský film. Vítězem Ceny diváků tohoto ročníku se stal snímek ze severské sekce, dánští Rytíři spravedlnosti Anderse Thomase Jensena, na pomyslném druhém místě se umístil další dánský snímek Chlast a třetím nejlépe hodnoceným filmem byla letošní novinka Chyby Jana Prušinovského. Kromě celovečerních filmů nabídl festival i sekci hlavního mediálního partnera České televize, ve které se promítaly jak dokumenty, tak i předpremiéry několika dílů připravovaných seriálů Ochránce a Osada a tradiční dopolední projekce pro děti, a sekci HBO, která přinesla například oceňovaný seriál Mare z Easttownu. Ani letos nechyběly filmy pro nejširší publikum v letním kině.
Jednou z událostí osmého ročníku byla předpremiéra nového filmu Dana Svátka Spící město, který se natáčel i v okolí Slavonic, a po níž měli diváci možnost setkat se jak s jeho tvůrci, tak i hlavním protagonisty.
I letos se diváci po vybraných filmech setkávali a diskutovali s jejich tvůrci. Kromě delegace ke Spícímu městu, který přijeli představit režisér Dan Svátek, kameraman Jakub Šimůnek, koproducent Tomáš Jindříšek a dále herci Lenka Vychodilová, Václav Jiráček a čtyři hlavní představitelé filmu, Anežka Novotná, Míša Sodomková, Adam a Kryštof Svátkovi. Nečekaným „hvězdným“ hostem festivalu stala herečka a režisérka Petra Nesvačilová, která s diváky debatovala po svém posledním dokumentu Vojna Ztohoven, stejně jako po vyprodané předpremiéře seriálu ČT Osada, ve které ztvárnila jednu z hlavních rolí. Kromě toho ji diváci mohli vidět v zahajovacím filmu Bourák a děti v pásmu ČT Skautské pošta jako Emmu Destinovou. Rakouská režisérka Anita Lackenberger přivezla dokumentární drama o biskupu Memelauerovi, který se postavil nacistickému programu euthanasie - Země, biskup a zlo, režisér Václav Marhoul doprovodil projekci svého úspěšného opusu Nabarvené ptáče a režisérka Olga Sommerová se zastavila, aby uvedla svůj dokument o Jiřím Suchém Lehce s životem se prát. Producentka Kateřina Černá představila plnému sálu nový dokument Heleny Třeštíkové Anny a producentka Martina Štrunc v předpremiéře dokument Zákon lásky od Barbory Chalupové, spolurežisérky úspěšného dokumenty V síti.
HUDBA NA SLAVONICE FESTU
Vzhledem k absenci „velkých“ koncertů v Kulturáku, které každoročně přilákají na festival stovky hudebních fanoušků, byl letošní hudební program kapacitně komornější. O všech osm koncertů byl obrovský zájem a diváci ocenili jak známá jména, tak hlavně pestrý výběr interpretů napříč žánry. Radůza, Karel Plíhal, Lenka Nová, Květy, Bert & Friends, Progres 2, THiS i mezinárodní Cumbia Cooperativa hráli před plnou Stodolou Maříž. Toto festivalové místo s neopakovatelnou atmosférou si za osm let získalo skvělé jméno mezi diváky i mezi interprety.
DOPROVODNÝ PROGRAM A PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE
Mimořádný zájem byl o výstavu předního českého sochaře a malíře Jaroslava Róny „Čas rytířů“ v rakouské festivalové lokaci – Kulturbrücke Fratres a výstavu soch a objektů sochaře Martina Ceplechy „V zahradě“. Nabito bylo i na diskusi Novinářského inkubátoru s českými novináři Ondřejem Kundrou, Petrem Nutilem, Veronikou Krátkou Špalkovou, Tomášem Bouškou a Kateřinou Zemanovou „Dezinformace p(o) Vrběticích“. Tyto akce byly podpořené v rámci přeshraničního projektu Zase spolu z Evropského fondu pro místní rozvoj Interreg Rakousko – Česká republika. V jeho rámci se kromě toho uskutečnily i vybrané filmové projekce a debaty v rakouském Fratres i Slavonicích a 4 koncerty z festivalového programu.
CHARITA NA SLAVONICE FESTU
Slavonice Fest letos opět spolu s diváky podpořil místní charitativní bazárek Kapička a jeho prostřednictvím malé pacienty, kteří bojují s leukemií a organizaci Pink Bubble, která pomáhá onkologickým pacientům na hranici dospělosti.
ZÁVĚREM
Na Slavonice Festu můžou diváci shlédnout na jednom místě filmy různých žárů, témat, doby vzniku a přesně to na Slavonice Festu hledají a oceňují, stejně jako netradiční prostory, ve kterých jim festival filmové zážitky nabízí. Letošní post-covidový ročník byl vzhledem k stále nestabilní situaci a měnícím se opatřením velkým krokem do nejistoty, přesto si své diváky opět našel. Znovu se potvrdilo, že filmy jsou tím, co přivádí na Slavonice Fest nejvíc diváků. Koncerty, debatní fóra nebo výstavy umění pak festivalový program přirozeně doplňují o další rozměry, nabízí témata k zamyšlení, prostor k uvolnění i načerpání energie. Letos se ukázalo, že program Slavonice Festu v sobě nese ještě další pozitivní prvek. Humor. Obsažený ve filmech, vystoupení našich hostů během filmových debat, umělců při vernisážích, hudebníků na pódiu, jiskřil mezi diváky a vyvažoval „blbou náladu“, která dlouhodobě rezonuje v naší společnosti.
Díky obrovské podpoře všech festivalových partnerů mohl Slavonice Fest přinést do malých Slavonic, Fratres a Maříže velké filmové, hudební a kulturní zážitky. A byli jsme při tom všem po dlouhé době Zase spolu.
Organizátorem Slavonice Festu je Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A.. Festival pořádá za podpory partnerů: